Home page Rocket Kitchen

World Rowing Junior Championships

  • 06 Aug 19

New Zealand’s Junior team are preparing for the 2019 World Rowing Junior Championships in Tokyo, Japan, 7-11 August.

The 2019 World Rowing Junior Championships has attracted 553 rowers from 50 nations.

Live video streaming will be available on www.worldrowing.com. Video streaming will start 10 minutes before every race and will cover all races from Wednesday 7 August to Sunday 11 August.

Regatta Information

  • Live video streaming, audio commentary and the live race tracker will be available for races on www.worldrowing.com
  • Follow World Rowing on Facebook, Instagram, Twitter, and YouTube for behind the scenes interviews, live updates, photos and more
  • Regatta information can be found here
  • Entries can be found here
  • Sign up to World Rowing’s newsletters here
  • For up to date weather information, click here

Supplied by World Rowing

Venue Information

Sea Forest Waterway is a newly constructed venue for the 2020 Olympic and Paralympic Games. Its West and East Dam separate the rowing course from the Tokyo Bay. With water gates on the east and west side of the course it will allow the water level to remain stable throughout the entire period of the 2019 World Rowing Junior Championships.

  • 8 lanes - 12.5m wide
  • an asphalt road is located all the way along the north bank of the course
  • total length of the water is 2335m
  • total width of the course is 198m
  • 4 pontoons

Please click here to view the location of the venue on Google Maps.

Supplied by World Rowing

World Rowing Junior Championships Team

Women’s Quadruple Scull

Shakira Mirfin, Southland Girls' High School

Eva Hofmans, Bayfield High School

Rebecca Leigh, St Peter's School, Cambridge

Phoebe Trolove, Craighead Diocesan School

Hannah Starnes (coach)

Women’s Coxless Four

Alison Mills, St. Paul's Collegiate

Sally Wylaars, Avonside Girls' High School

Lucy Burrell, Baradene College

Charlotte Darry, St Margaret's College

Nick Barton (coach)

Men’s Quadruple Scull

Ben Mason, Otago Boys High School

Seth Hope, Cambridge RC, Waikato RPC

Jason Nel, St Peter's School Cambridge

William Thompson, Waikato Rowing Club, Waikato RPC

Duncan by de Ley (coach)

Men’s Double Scull

Kobe Miller, Blenheim Rowing Club, Central RPC

Scott Shackleton, Christchurch Boys' High School

Duncan By de Ley (coach)

Team Manager

Michele Munro